Return to Headlines

Apollo and Tech Top Ten Students

May 31, 2017 
 
On Tuesday, May 30, the Board of Education and School Administrators recognized the 'Top Ten' students of the 2017 graduating class. Congratulations to our 'Top Ten' and all 2017 graduates!
 
Learn more about the Top Ten Apollo graduates and the Top Ten Tech graduates below.

 

 Apollo High School

Katalina Ackerman  

KATALINA ACKERMAN

Kat is the daughter of Eric Ackerman and Kelly Ackerman.  Kat’s activities while attending Apollo High School have included Volleyball, Softball, We Act, Green Club, Theatre, and Orchestra.  Kat is a member of the National Honor Society and Apollo Student Union.  She was a Student of the Month twice and on the Honor Roll all four years.  She volunteers at Catholic Charities.  Kat plans to attend the University of Minnesota Twin Cities to major in International Business. 


Mitchell Grelson
 

MITCHELL GRELSON

Mitchell is the son of Barbara and Richard Grelson.  Mitchell is a member of the National Honor Society at Apollo.  He received recognition as a Student of Excellence by Resource Training & Solutions.  Mitchell is a member of the Boy Scouts of America and the Solar Sound Marching Band.  He plans to attend the University of Minnesota Duluth to major in Computer Science.
Tyler Kelly
 

TYLER KELLY

Tyler is the grandson of Terrance Pfahl.  While attending Apollo, Tyler participated in Symphonic Band and was selected to attend several honor performances.  He was on the Honor Roll for all four years.  He was also in bowling for four years.  Tyler plans to attend the University of Minnesota Morris to major in Biology.
Noah Kramer
 

NOAH KRAMER

Noah is the son of Sharon Bell and Philip Kramer.  Noah’s activities while attending Apollo High School have included Soccer, Nordic Skiing, Track and Field, Link Crew, Spanish Club, and Rock Climbing Club.  He was an All- Conference participant in Track & Field, a Regional AAA recipient, and Boys’ State Delegate.  Noah is a member of the National Honor Society and a Resource Training & Solutions Student of Excellence.  Noah was also a Junior Rotarian.  He plans to attend the University of Colorado majoring in Aerospace Engineering. 

   

Joshua Maricle-Roberts
 

JOSHUA MARICLE-ROBERTS

Josh is the son of Jon Maricle, Kris Roberts-Cornett, and Steve Cornett.  While attending Apollo, Josh was a Captain in Theatre, Knowledge Bowl and Choir.  He was President of 4-H and Treasurer of the National Honor Society.  His other activities included Nordic Skiing and Spanish Club.  John was a St. Cloud Times 2 under 20 winner.  He plans to attend Concordia College in Moorhead to major in History Education. 

   
Samantha Moeller
 

SAMANTHA MOELLER

Sammi is the daughter of Jerry Moeller and Deb Ritter.  Sammi’s activities at Apollo have included volleyball, basketball, softball, We Act, and Link Crew.  She was a Basketball Captain.  Sammi is a member of the Green Club, American Sign Language Club, and was a Student of the Month.  She was also a Junior Kiwanian. She worked as an Intern at Centracare and St. Cloud Orthopedics, and volunteered at the St. Cloud VA.  She participates in Remnant Bible Study, as well as travel and summer sports teams.  Sammi plans to attend the University of Minnesota Twin Cities to major in Psychology. 


Linnea Otto
 

LINNEA OTTO

Linnea is the daughter of Tyler Otto and Anne Hudson.  Linnea served as Vice-President of the National Honor Society at Apollo, and was Captain of the Spanish Club.  She participated in Theater, Link Crew, Green Club, Volleyball, Cross Country Skiing, Softball, and Orchestra.  Linnea is also involved with Big Brothers Big Sisters and Hands Across the World.  She plans to attend Tufts University in Boston to major in Psychology. 

Abigail Psyck
 

ABIGAIL PSYCK

Abbie is the daughter of Steve and Stacie Psyck.  Her activities at Apollo High School included National Honor Society, Link Crew, We Act, Spanish Club and Green Club.  She was an Apollo Graduation Marshal and Student of the Month.  Abbie served as Captain and lettered in Volleyball.  She lettered in Orchestra, participating in Chamber, Quartet, Duet and Sinfonia and receiving awards and excellent and superior rankings at Central Lakes Conference Music Festivals.  She was a top scorer in SCSU math competitions.  Other awards included an AP Scholar with Distinction and a Harvard Prize Book award.  She was a Junior Rotarian.  Abbie plans to attend the University of Minnesota Twin Cities and major in Biomedical Engineering. 


Ilsa Shobe
 ILSA SHOBE
 
Ilsa is the daughter of Joel and Susan Shobe.  While attending Apollo High School, Ilsa earned a Varsity letter in Cross Country Running.  She also participated in Soccer, Band, and Track and Field.  She is a member of the National Honor Society.  Ilsa will be attending the University of Minnesota Twin Cities.  She plans to major in Biomedical Engineering and Pre-Med. 
 
Jordan Sterling
 

JORDAN STERLING

Jordan is the daughter of Tim and Kim Sterling.  While attending Apollo, Jordan participated in Green Club, We Act, National Honor Society, American Sign Language Club, Link Crew, Volleyball, and a Health Careers Internship.  She received an MVP Award in Softball, was CLC Pitcher of the week, and Varsity Captain this season.  Jordan was a Junior Rotarian.  She volunteers at the Catholic Charities Food Shelf.  Jordan plans to attend the University of North Dakota majoring in Biology. 


Kia Weekes
 

KIA WEEKES

Kia is the daughter of Kimberly and Aaron Weekes.  Kia’s activities at Apollo have included Cross Country, Track & Field, Orchestra, National Honor Society, Spanish Club, and Ballroom Dancing Club.  Kia was Apollo’s Homecoming Queen, President of the National Honor Society and a Cross Country Captain.  She received Superior Awards in Solo Ensemble contests and was a AAA award winner.  Kia plans to attend the University of Minnesota Twin Cities to major in Psychology. 


   

 Tech High School

Eric Inderieden
 

ERIC INDERIEDEN

Eric is the son of Richard and Kris Inderieden.  Eric was Captain of the Tech High School Boys’ Tennis Team, a State tournament participant and a Scholar Athlete.  He is a member of the National Honor Society, Link Crew, Montage, and was a Student of the Month.  Eric was a Student of Excellence Award winner and a Team Leader for the Junior Volunteer Program at the St. Cloud Hospital.  Eric plans to attend the University of Minnesota Twin Cities majoring in Mechanical Engineering. 


Davin Kim
 

DAVIN KIM

Davin is the daughter of Chungran and Konghee Kim.  While attending Tech High School, Davin was Captain of the Speech Team, a State Speech Finalist, and a Viola Section Leader in both Chamber and Symphony Orchestra.  She is a member of the National Honor Society, and a Junior Volunteer at the St. Cloud Hospital.  Davin plans to attend the University of Minnesota Twin Cities majoring in Neuroscience. 


Cassondra Kronenberg
 

CASSONDRA KRONENBERG

Cassondra is the daughter of Utley and Patricia Kronenberg.  Cassondra is a National Merit Finalist and an AP Scholar.  She is a member of the Tech High School National Honor Society, Link Crew, Theatre Crew, Band and Full Orchestra. She is a Conservation Corps of Minnesota Crew Member and a Noodles and Company Team Member.  Cassondra plans to attend the University of Notre Dame to major in Environmental Engineering. 

Max Martig
 

MAX MARTIG

Max is the son of Gregg and Stacy Martig.  Max is a member of Tech High School’s National Honor Society, Link Crew, “We Scare Hunger,” and a Tiger Scramble Volunteer.  Max was Captain of Tech’s Football team, Basketball team, and Track team.  He is a CLC Scholar Athlete,  a Central Minnesota Sports Award recipient,  and a Tech High School Scholar Athlete.  He received awards in All-District Football, Football Defensive Player of the Year, All-Area Football, and was a CLC Football Player of the Week.  Basketball awards included All-Conference, Honorable Mention, CLC Basketball Player of the Week and Most Improved Player. He received all conference in track for long jump and relay. He also participated in Baseball, was a Student of the Month, and placed second in the Heartland Economics Challenge Team.  Max was a Food Shelf volunteer in New York, Detroit, and Belize.  He teaches Sunday School at Bethlehem Lutheran Church and is a member of their Youth Group.  He is a Youth Football and Youth Basketball volunteer.  Max plans to attend the University of Minnesota Twin Cities majoring in Finance. 

Logan Neu
 

LOGAN NEU

Logan is the son of Janet Neu Ramos.  Logan is a member of the Boy Scouts of America earning the rank of Eagle Scout.  He is a 2016 Outstanding Youth Award Winner.  His activities at Tech High School include Link Crew, SADD, Student Council, Soccer, and National Honor Society.  Logan is a member of Calvary Community Church and the St. Cloud Youth Commission.  He plans to attend the University of Minnesota Twin Cities to major in Fisheries, Wildlife, and Conservation Biology. 

 
Audrey Nguyen
 

AUDREY NGUYEN

Audrey is the daughter of Njung Le and Anh Nguyen.  Audrey’s activities while attending Tech have included Orchestra, CLC Honors Orchestra, Math Team Captain, and National Honor Society Vice-President.  She was an American Mathematics Competition 10 school champion.  Audrey is the Founder and President of the ACT Prep Club.  She was a Music Listening Contest participant and a Peer Tutor.   She volunteered at the St. Cloud Hospital and was elected Secretary/Treasurer of the Junior Advisory Council and Team Lead.  Audrey was a member of the St. Cloud Times Editorial Board, a Junior Rotarian, and a Research and Engineering Apprenticeship Intern at the College of St. Benedict. She participated in the Mississippi Strings Camp and Camp Invention.  Audrey is a National Merit Scholarship recipient, a US Presidential Scholar candidate, a St. Cloud Symphony Orchestra Young Performers Competition College Division Piano Winner, a Music Listening Contest regional champion, a two-time Minnesota Music Teachers Association Piano Contest winner, and a seven-time National Guild of Piano Teachers National Winner.  She will be attending Penn State University majoring in Pre-Medical, and has been accepted into the seven year accelerated medical program.


Kaethe Schroeder
 

KAETHE SCHROEDER

Kaethe is the daughter of Maia and Gregory Schroeder.  Kaethe was Captain of the Tech High School Cross Country and Nordic Ski Teams.  She was a Nordic Ski State Participant and CLC Champion.  She also participated in Track and Field.  Kaethe was a Youth for Understanding Exchange Student to Germany during the 2015-2016 school year.  She plans to attend Indiana University Hutton Honors College majoring in Global Studies. 

Taylor Tarrolly
 

TAYLOR TARROLLY

Taylor is the daughter of Bryan and Pamela Tarrolly.  While attending Tech, Taylor was Student of the Month, on the Tech Honor Roll, and a member of the National Honor Society.  Her activities included the Montage, SADD, and Link Crew.  Taylor is a two-time Girls Varsity Tennis Captain, a CLC All Conference Tennis Player, CLC Performer of the Week, KNSI Radio Player of the Week, St. Cloud Times Girls Athlete of the Week and All-Area Tennis Team, and the first ever St. Cloud Times Girls Tennis Player of the Year.  She is a three -time Section 8AA Girls Tennis Singles Champion and two-time Doubles Champion, five-time State Tennis Individual Participant, five-time State Tennis Team Participant, and a two-time State Girls Tennis Doubles Runnerup.  She currently holds the Tech record for most varsity wins in Tech Girls Tennis History (161 wins) and also holds the record for most varsity matches played in Tech Tennis History (201 varsity matches).  Taylor received a CLC Team Gold Scholar Athlete Award, a Tech Scholar Athlete Award, All State Scholar Athlete, a Resource Training & Solutions Student of Excellence Award, and a USTA Sportsmanship Award.  Taylor will be attending the University of Minnesota Carlson School of Management Honors Program.  She plans to double major in Marketing and Entrepreneurial Management. 


Luke Truitt
 

LUKE TRUITT

Luke is the son of Ted and Andie Truitt.  Luke’s activities at Tech High School included Soccer, Golf, Math Team, Speech, SADD, and PADI Scuba Diving and Tutoring.  He is a member of the National Honor Society.  Other activities included Child Care provider, and stock market analyst.  He participated in All-Conference Math, All-Conference Speech, and the STEM Conference in Boston,  Luke is a Calculus Showcase Champion, Heartland Economics Challenge Region 8 Champion, and a Scholar Athlete.  He is a Math Conference Champion, a Speech Conference Champion, and a three-time Champion in Soccer.  Luke will be attending Duke University and plans to major in Electrical and Computer Engineering, Computer Science and Finance. 

Abigail Wolters
 

ABIGAIL WOLTERS

Abby is the daughter of Stacey and Kevin Wolters.  Abby was Captain of the Tech High School Girls’ Basketball Team for two years.  Other activities included Cross-Country, SADD, National Honor Society, and Future Educators Club.  She was a CLC Math Contest All Conference participant, as well as the SCSU Math Contest, placing 2nd in Individual and 1st place Team.  Abby was a Junior Rotarian, a Special Education Peer Tutor and was involved with Big Brothers Big Sisters and the Holy Cross Lutheran Church Youth Group.  She works as a Cashier at Coborns.  She plans to attend the University of Minnesota Twin Cities to major in Engineering or Computer Science.